top of page

Даље од Кливленда: Шта борба Светог Саве значи за српско православље у Америци

  • Special Correspodent
  • Apr 25
  • 4 min read

Од специјалног дописника

 

Изазови у управљању који стоје пред Саборним храмом Светог Саве у Кливленду далеко превазилазе спор једне парохије. Они представљају потенцијално преломну тачку за српске православне заједнице широм Америке, са импликацијама које би могле преобликовати однос између парохија и епархијских власти у годинама које долазе.

 

Тест случај за парохијско управљање

 

Оно што се дешава у Саборном храму Светог Саве вероватно ће успоставити преседане — било формалне или неформалне — за то како се сличне ситуације решавају у целој Епархији источноамеричкој, а можда и шире.

„Ово није само питање једног парохијског одбора или једне заједнице,“ објашњава дугогодишњи посматрач српских православних послова у Америци. „Ради се о томе да ли ће се поштовати утврђене управљачке процедуре у свим парохијама или смо сведоци суштинске промене у начину управљања нашим црквама.“

 

Питање да ли се законито изабрани парохијски одбори могу одбити без канонског разлога, да ли се парохијски састанци могу забранити и да ли се финансијске бриге могу одбацити без одговарајуће истраге — све аспекти ситуације са Светим Савом — имају импликације за сваку српску православну парохију у Америци.

 

Очување српског православног идентитета у Америци

 

За српске православне заједнице у Америци, парохијско управљање је уско повезано са очувањем културе. Парохије попут Саборног храма Светог Саве служиле су као сидра за српски идентитет, језик и традиције за генерације имигрантских породица и њихових потомака.

„Оно што се дешава између тих зидова,“ како је описао један парохијанин, је више од богослужења — ради се о одржавању културног континуитета у новој земљи. Ово очување културе зависи од управљачких структура које поштују глас заједнице док одржавају одговарајуће црквене везе.

Када се занемаре управљачке процедуре које су служиле овим заједницама деценијама, то покреће забринутост за дугорочно очување српског православног идентитета у америчком контексту. Хоће ли будуће генерације имати исту везу са својим српским православним наслеђем ако се управљање промени на начин који умањује парохијску аутономију?

 

Финансијско старање у епархији

 

Финансијске бриге изнете у Саборном храму Светог Саве — посебно у вези са пореским обавезама у Манастиру Марча и питањима о приходима од сече дрвета — одражавају шира питања о финансијском старању у целој епархији.

Према финансијским извештајима представљеним на годишњој Епархијској скупштини у Лакавани, Њујорк, Епархија источноамеричка је у 2024. години пословала са дефицитом од -64.054,21 долара, док је имовина Шејдленд показала нето оперативни приход од -155.018,26 долара.

Ови подаци покрећу питања о праксама финансијског управљања које превазилазе било коју појединачну имовину или парохију. Начин на који се управља епархијским финансијама утиче на сваку парохијску заједницу кроз процене, посебне прилоге и укупну стабилност заједничких ресурса.

 

Канаринац у руднику?

 

Неки посматрачи сугеришу да ситуација са Светим Савом служи као рани знак упозорења на промене у управљању које би на крају могле утицати на све српске православне парохије у Америци.

„Када се утврђене процедуре заобилазе у једној од најстаријих и најистакнутијих парохија у епархији, то шаље поруку свим заједницама,“ напомиње специјалиста за црквено управљање упознат са православним структурама. „Или је ово изолован случај који ће бити исправљен, или представља нови приступ управљању који би на крају могао стићи до сваке парохије.“

Ова перспектива поставља тренутну ситуацију као кључни тренутак који ће или потврдити утврђене управљачке норме или нормализовати њихово нарушавање у широј српској православној заједници у Америци.

 

Питање задржавања младих

 

Можда најкритичније, тренутни изазови у управљању покрећу питања о томе како ће млађе генерације гледати на своју везу са Српском православном црквом. Задржавање младих је већ изазов за многе православне заједнице, друге и треће генерације српских Американаца који често имају потешкоћа да одрже исти ниво повезаности као њихови родитељи и баке и деке.

„Млади данас очекују транспарентност, одговорност и учешће у институцијама којима се посвећују,“ објашњава вођа омладине у парохији. „Када виде управљачке праксе које изгледају супротно овим вредностима, постаје теже аргументовати за њихово даље ангажовање.“

Ова генерацијска димензија додаје хитност питањима управљања. Да ли ће Српска православна црква у Америци еволуирати на начин који ангажује млађе генерације у парохијском животу, или ће приступи управљању створити додатне баријере за њихово учешће?

 

Екуменски односи и јавно сведочење

 

Приступ управљању демонстриран у ситуацији са Светим Савом такође има импликације на то како се Српска православна црква односи према другим православним јурисдикцијама и ширем америчком верском пејзажу.

Како је раније извештено, парохијани су изразили забринутост због учешћа епископа Иринеја у екуменским активностима које изгледају недоследне српској православној традицији, посебно читања посланица из других јурисдикција током богослужења.

Ова екуменска питања, у комбинацији са унутрашњим изазовима у управљању, покрећу шира питања о правцу српског православља у Америци и његовом односу према традиционалним праксама и савременим верским токовима.

 

Верно старање о традицији

 

Оно што остаје константно усред ових изазова је посвећеност верних српских православних хришћана очувању свог верског и културног наслеђа док се прилагођавају америчком контексту. Овo прилагођавање је увек укључивало управљачке структуре које балансирају хијерархијски ауторитет са учешћем лаика.

„Наши преци који су оснивали ове парохије разумели су важност правилног управљања,“ размишља члан парохијског савета. „Они су створили структуре које би очувале нашу православну веру и српски идентитет за генерације, док су поштовали реалности америчког живота.“

Тренутни изазови у управљању представљају тест да ли се овај пажљиви баланс може одржати у савременом контексту — тест чији исход ће обликовати српске православне заједнице широм Америке у деценијама које долазе.

 

Поглед у будућност с надом

 

Упркос озбиљности тренутне ситуације, многи у заједници задржавају наду у решење које поштује и хијерархијски ауторитет и утврђене управљачке процесе. Апели Светом Синоду у Београду представљају веру у способност Цркве да исправи неравнотеже у управљању кроз одговарајуће црквене канале.

„Током наше историје, Српска православна црква је суочавала изазове и излазила јача,“ напомиње дугогодишњи парохијанин. „Верујемо у мудрост нашег Светог Синода у Београду да нас води ка решењу које чува наше традиције док решава легитимне бриге.“

Ова нада одражава дубљу веру да управљачке структуре које су одржавале српско православље у Америци генерацијама могу да се прилагоде савременим изазовима док задржавају свој суштински карактер.

 

Уредничка напомена: Овај чланак истражује шире импликације тренутних питања управљања и нуди се као допринос текућој рефлексији заједнице о овим важним стварима

Commentaires


bottom of page